Muzeum Dziejów Tylicza mieści się w w budynku dawnego ratusza a w jego skład wchodzi kilka sal z eksponatami związanymi z historią miasta i jego mieszkańcami.
W muzeum znajdziemy bogate kolekcje, z których część została przekazana z prywatnych kolekcji mieszkańców.
Jedna z sal gromadzi rzeźby oraz obrazy miejscowych artystów – żyjących i nieżyjących, polskie, łemkowskie stroje regionalne, unikatowe skrzypce wykonane przez tylickiego lutnika Marcina Kozickego, tzw. barankową chustę, czy słynne rajtki męskie.
Kolejna sala to kopie dokumentów z XVI-XX w., szafa tylicka, ślubanek, czy skrzynia wianowa bez gwoździa.
Sala konfederatów barskich zawiera między innmi kulę armatnią z okopów konfederatów oraz pozostałości z I i II wojny światowej.
Jest też sala z kącikiem sakralnym i szklanymi gablotami, w których znajdziemy mszały polskie i łemkowskie, kopię ksiąg miasta Tylicza i księgi sądowe czy tzw. Kurkowy pistolet z czasów konfederatów barskich.
Kontynuując zwiedzanie dotrzemy do sal poświęconych cechom rzemieślniczym, działającym niegdyś na terenie miasta. Znajdują się tutaj elementy warsztatu tkackiego, a w tym stoły zegarmistrza, rymarza, gonciarski czy stolarski, ale także rzeczy użytku codziennego, między innymi: słynną dudłe na zboże. W sal tej nie zabrakło też kącika sportowego, z sankami z Mistrzostw Świata w Krynicy, czy drewnianym kołem do roweru
Usłyszymy tutaj także barwne opowieści o Orynie, ostatniej na tym terenie kobiety osądzonej i skazanej za uprawianie czarów.
W Muzeum można także podziwiać wystawę zdjęć od 1900 roku, oraz zdjęcia - druk artystyczny wykonane w nowatorskim ujęciu, których autorem jest Maciej Strumiłło. Zdjęcia te podarował z okazji 650-lecia Tylicza.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny!
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania na temat tej oferty, skontaktuj się z Organizatorem.
Wyślij wiadomość do organizatoraProszę czekać